Muzea

Manufaktura to niezmierzona różnorodność propozycji spędzenia wolnego czasu, również za sprawą trzech, zlokalizowanych tu muzeów. Ich oferta skierowana jest do wszystkich, zainteresowanych historią Łodzi i imperium Króla Bawełny, Izraela Poznańskiego, ale też sztukami wizualnymi i awangardową legendą miasta.
Chcąc odkryć karty historii Manufaktury warto odwiedzić Muzeum Fabryki. Zgromadzone w nim eksponaty, w tym działające mechaniczne krosna pomagają zwiedzającym wyobrazić sobie życie w XIX wieku. Wystawa stała w Muzeum przypomina wydarzenia z życia i pracę Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, dokumentuje też późniejsze losy fabryki. W Muzeum Fabryki poznać można dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój samych zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych, długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami i codzienną pracę dawnych robotników. Świadectwem czasów minionych są tu zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki.
Z tarasu widokowego Muzeum rozpościera się panorama Manufaktury, warto więc właśnie tutaj rozpocząć zwiedzanie kompleksu.
Z kolei Muzeum Miasta Łodzi ma swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym Pałacu Izraela Poznańskiego. Ta monumentalna rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej XIX-wiecznej potęgi. Wystrój sal Pałacu „łódzkiego magnata bawełny” ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej. Chcąc nacieszyć się klimatem przepychu i bogactwa, należy zajrzeć we wszystkie pałacowe zakamarki. Podczas wycieczki można natknąć się na ślady wielkich łodzian, podziwiać unikatowe dzieła sztuki i finezyjne przedmioty użytkowe. W tym miejscu zaczyna się długa opowieść o historii i kulturze miasta oraz o jego wybitnych mieszkańcach, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.
Trzecie z muzeów to najmłodszy oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, który zajmuje zabytkowy budynek XIX-wiecznej tkalni. ms2 jest przede wszystkim miejscem eksperymentalnej pracy z Kolekcją sztuki XX i XXI wieku. Unikatowe zbiory Muzeum prezentowane są tu na powierzchni 3000 m2. Dzieła nie są tu usytuowane jedynie na osi czasu. Chronologię zastąpiły grupy pojęć, dzięki którym dzieła ujawniają komunikaty istotne dla nas tu i teraz. 600 m2 w nowym budynku zajmują wystawy czasowe. Kolejne pomieszczenia przeznaczone są na działania edukacyjne, performance, spotkania z artystami i pokazy filmowe.
Muzeum zaprasza do współpracy artystów, designerów i architektów do tworzenia projektów specjalnie z myślą o budynku ms2. Powstałe w ten sposób realizacje zasilają Kolekcję sztuki XX i XXI wieku. W budynku mieszczą się też kawiarnia oraz księgarnia artystyczna.




